BFI London Film Festival Film Screenings - Leicester Square

The Full List of BFI London Film Festival Cinema Screenings

 

 

 

The Full List of BFI London Film Festival Cinema Screenings

Cineworld, Leicester Square

 

Wednesday 10th October

7pm – Widows

Thursday 11th October

7:30pm – Colette

Friday 12th October

2pm – Border

6pm – The Ballard of Buster Scruggs

9:15pm – Surprise Film

Saturday 13th October

2pm – Been So Long

6pm – Beautiful Boy

8:45pm – Beautiful Boy

Sunday 14th October

2pm – Out of Blue

7:15pm – The Front Runner

Monday 15th October

2pm – Fahrenheit 11/9

7:45pm Life Itself

Tuesday 16th October

7pm – Suspiria

Wednesday 17th October

7:30pm – Outlaw King

Thursday 18th October

7:15pm – The Favourite

Friday 19th October

6:15pm – Can You Ever Forgive Me?

9:30pm – Assassination Nation

Saturday 20th October

2pm Burning

6pm – A Private ware

8:45pm – The Hate U Give

Sunday 21st October

7pm – Stan & Ollie

Vue Cinema – Screen 7

Thursday 11th October

6pm – Tumbbad

8:45pm – Happy New Year Colin Burnstead

Friday 12th October

12pm – Happy New Year Colin Burnstead

3pm – Petra

6pm – Rudeboy: The Story of Trojan Records

8:45pm – The Old Man and The Gun

Saturday 13th October

12pm – The Old Man and The Gun

2:30pm – Aquarela

5:30pm – Amra and the Second Marriage

8:10pm – Too Late to Die Young

Sunday 14th October

12:30pm – Too Late to Die Young

3:15pm – The Elephant Queen

5:45pm – Destroyer

8:30pm – Tehran: City of Love

Monday 15th October

12pm – Destroyer

3pm – Nancy

5:45pm – United Skates

8pm – Sunset

Tuesday 16th October

11:45pm – Sunset

2:50pm – The Spy Gone North

6pm – Happy Lazzaro

8:50pm – Joy

Wednesday 17th October

12:30pm – Joy

3pm – Happy as Lazzaro

6pm – Carmen and Lola

8:30pm – Birds of Passage

Thursday 18th October

12pm – Birds of Passage

3pm – Angela

6pm – Yomeddine

8:30pm – In Fabric

Friday 19th October

12pm – In Fabric

3pm – Shutup and Plan the Piano

6:10pm – I Used to Be Normal: A Boyband Fangirl Story

8:30pm – Shadow

Saturday 20th October

12:15pm – Shadow

3:45pm – Sew the Winter to My Skin

7pm – Best Film Winner

Sunday 21st October

12pm – Blaze

3:15pm – Maya

6pm – The Prey

8:30pm – Sometimes Always Never

Picturehouse Central, Windmill Street

 

Thursday 11th October

6:15pm – Lizzie

9pm – Arctic

Friday 12th October

6pm – Sauvage

8:20pm – The Spy Gone North

Saturday 13th October

6:15pm – Non-Fiction

8:45pm – Wildlife

Sunday 14th October

6:15pm – Won’t You Be My Neighbor?

8:45pm – Aquarela

Monday 15th October

6pm – Roma

9pm – All The Gods in the Sky

Tuesday 16th October

6pm – Out of the Blue

Wednesday 17th October

6:15pm – Support the Girls

8:45pm – The Fight

Thursday 18th October

6:15pm – Shut Up and Play The Piano

8:45pm – The KiderGarten Teacher

Friday 19th October

6:10pm – Capernaum

9pm – Woman at War

Saturday 20th October

8:15pm – The Man Who Killed Don Quixote

Sunday 21st October

6pm – If Beale Street Could Talk

Prince Charles Cinema, Leicester Street

 

Thursday 11th October

6:15pm – The Guilty

8:45pm – Stop Making Sense

Friday 12th October

1pm – Suburban Birds

3:45pm – Twin Flower

6:15pm – The Breaker Upperers

8:45pm – Arctic

11:59pm – Knife + Heart

Saturday 13th October

1pm – Lizzie

3:30pm – Utoya – July 22

6:15pm – Bad Reputation

8:45pm – Dear Son

Sunday 14th October

12:30pm Last Child

3:30pm – Real Horrorshow

6:10pm – Crystal Swan

8:40pm – Duplicate

Monday 15th October

8:45pm – The Last Movie

Tuesday 16th October

6:15pm – Chained for Life

8:40pm – This is the Sound, This is the Picture

Wednesday 17th October

6:10pm – Mandy

9pm – Two Plains & a Fancy

Thursday 18th October

6:30pm – The Green Fog

8:45pm – School’s Out

Friday 19th October

6pm – Lords of Chaos

8:40pm – Outlaw King

11:59pm – Believer

Saturday 20th October

1pm – After the Screaming Stops

3:30pm – Bill Murray Stories: The Life Lessons Learned

6pm – Mr Soul!

8:45pm – The Prey

Sunday 21st October

12:45pm – Amazing and Astounding

3:30pm – Cam

6pm – No Ifs or Buts

8:30pm – Assassination Nation

Vue Cinema, Screen 5, Leicester Square

 

Wednesday 10th October

6:15pm – Thunder Road

8:45pm – Tumbbad

Thursday 11th October

6:30pm – Suburban Birds

9:15pm – Happy New Year, Colin Burstead

Friday 12th October

12pm – Happy New Year, Colin Burstead

3:30pm – Unsettling

6:30pm – Papi Chulo

9:15pm – The Old Man and The Gun

Saturday 13th October

12:30pm – The Old Man and The Gun

3pm – Knife + Heart

5:50pm – Last Child

8:40pm – Too Late to Die Young

Sunday 14th October

1pm – Too Late to Die Young

3:45pm – Being Frank: the Chris Slevey Story

6:15pm – Destroyer

9pm – Sticks and Stones

Monday 15th October

12:30pm – Destroyer

3:30pm – The Day I Lost My Shadow

6:30pm – The Fog

9pm – Holiday

Tuesday 16th October

12:30pm – The Quake

3:15pm – Profile

6:20pm – Happy as Lazzaro

9:15pm – Joy

Wednesday 17th October

12:45pm – Joy

3:30pm – Happy as Lazzaro

6:30pm – The Cannibal Club

9pm – Birds of Passage

Thursday 18th October

3:30pm – Florianopolis Dream

6:30pm – Amazing and Astounding

9pm – In Fabric

Friday 19th October

12:30pm – El Angel

3:30pm – Two Plains & a Fancy

5:50pm – Long Dauy’s Journey into Night

9pm – Shadow

Saturday 20th October

12:45pm – Shadow

4pm – The Fog

7:20pm Sutherland Award Winner

Sunday 21st October

1pm – Women Make Film: A New Road Movie

6:30pm – Yours in Sisterhood

9pm – Mr. Soul!

Vue Cinema, Screen 6, Leicester Square

 

Thursday 11th October

8:30pm – Jinn

Friday 12th October

9pm – The Load

Saturday 13th October

12:15pm – The Broker

2:15pm – Soni

5:15pm – They’ll Love Me When When I’m Dead

8pm – Namdev Bhau in Search of Silence

Sunday 14th October

11:45pm – Lust to Love and in Between

2:45pm – In the Aisles

8:15pm – Dear Son

Monday 15th October

12:15pm – The Breaker Upperers

2:45pm – Amin

8:45pm – Rosie

Tuesday 16th October

12:15pm – Crystal Swan

2:45pm – A Family Tour

8:30pm – The Image Book

Wednesday 17th October

12:15pm – The Raft

2:45pm – The is the Sound, This is the Picture

8:45pm – The Quake

Thursday 18th October

12:15pm – Journey to a Mother’s Room

3:15pm – Etangs Npirs

Friday 19th October

12:15pm – Tehran: City of Love

2:45pm – A World of Conflict

6:20pm – Daughter of Mine

8:45pm – Donbass

Saturday 20th October

1:15pm – Benjamin

3:30pm – House of My Fathers

7:40pm – Grierson Award Winner

Sunday 21st October

12:15pm – Celeste

3pm – Museum

8:15pm – Of Love & Law

Vue Cinema, Screen 7, Leicester Square

 

Thursday 11th October

6pm – Tumbbad

8:45pm – Happy New Year Colin Burnstead

Friday 12th October

12pm – Happy New Year Colin Burnstead

3pm – Petra

6pm – Rudeboy: The Story of Trojan Records

8:45pm – The Old Man and The Gun

Saturday 13th October

12pm – The Old Man and The Gun

2:30pm – Aquarela

5:30pm – Amra and the Second Marriage

8:10pm – Too Late to Die Young

Sunday 14th October

12:30pm – Too Late to Die Young

3:15pm – The Elephant Queen

5:45pm – Destroyer

8:30pm – Tehran: City of Love

Monday 15th October

12pm – Destroyer

3pm – Nancy

5:45pm – United Skates

8pm – Sunset

Tuesday 16th October

11:45pm – Sunset

2:50pm – The Spy Gone North

6pm – Happy Lazzaro

8:50pm – Joy

Wednesday 17th October

12:30pm – Joy

3pm – Happy as Lazzaro

6pm – Carmen and Lola

8:30pm – Birds of Passage

Thursday 18th October

12pm – Birds of Passage

3pm – Angela

6pm – Yomeddine

8:30pm – In Fabric

Friday 19th October

12pm – In Fabric

3pm – Shutup and Plan the Piano

6:10pm – I Used to Be Normal: A Boyband Fangirl Story

8:30pm – Shadow

Saturday 20th October

12:15pm – Shadow

3:45pm – Sew the Winter to My Skin

7pm – Best Film Winner

Sunday 21st October

12pm – Blaze

3:15pm – Maya

6pm – The Prey

8:30pm – Sometimes Always Never